Dlaczego korek naturalny to nie kolejny przykład greenwashingu?

2
 
Greenwashing to „akt wprowadzania konsumentów w błąd w zakresie praktyk środowiskowych firmy lub korzyści dla środowiska wynikających z produktu lub usługi”. Jednakże może on zostać również przeprowadzony, celowo lub nieumyślnie, przez rządy lub inne podmioty, które przedstawiają wprowadzające w błąd twierdzenia na temat efektywności środowiskowej lub wpływu swojej działalności. Oto 3 wybrane przykłady greenwashingu.

1) Ukryty kompromis

Przykład ten skupia się na jednej wąskiej cesze pro środowiskowej, zaniedbując zwrócenie uwagi na ważniejsze i szersze kwestie środowiskowe. Przykłady obejmują technologię promującą efektywność energetyczną bez ujawniania materiałów niebezpiecznych wykorzystywanych w produkcji.

 

    

 

Czemu nie dotyczy to korka naturalnego?

W przypadku np. korka ekspandowanego jest on stworzony z granulatu korkowego podgrzanego do wysokich temperatur w specjalnych kadziach. W tych kadziach wytwarza się naturalny składnik wiążący granulki – suberyna, dzięki której można uzyskać płyty korkowe bez żadnych chemikaliów.
 
2) Niejasne sformułowania

Kwestia ta dotyczy twierdzeń, które są bardzo szerokie i niejasno określone, co w konsekwencji może zostać źle zrozumiane przez konsumentów. Przykładem może być użycie słowa „naturalny” do stwierdzenia korzyści dla środowiska wynikających z produktu lub usługi. Np zarówno arsen, jak i uran są składnikami „naturalnymi”, ale są również trujące.
 
   
 
Proces produkcji  korka jest całkowicie transparentny

Korek uzyskuje się natomiast poprzez częściowe usunięcie kory dębu . Jest to proces zrównoważony, który odbywa się bez szkody dla drzewa i otaczającej flory i fauny. Do ekstrakcji i wykorzystania kory nie stosuje się
żadnych środków chemicznych.

3) Fałszywe etykiety dotyczące zrównoważonego rozwoju

Niektóre firmy tworzą certyfikaty lub etykiety „zrównoważonego rozwoju”, które są po prostu fałszywe. Mogą one wprowadzać konsumentów w błąd, tworząc iluzję, że produkt lub usługa została niezależnie certyfikowana jako zrównoważona środowiskowo w drodze zgodnego z prawem procesu kontroli prowadzonej przez stronę trzecią, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.
 
Korek naturalny posiada natomiast uznany na całym świecie certyfikat FSC.

Sam skrót FSC to z języka angielskiego Forest Stewardship Council, czyli Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej. Jest to międzynarodowa organizacja not-for-profit i jednocześnie członek ISEAL – globalnego stowarzyszenia systemów norm społecznych i środowiskowych. Certyfikat, oparty o Zasady, Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej, nadaje wyżej wspomniana Rada FSC.
 
Czym są Zasady, Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej ?

To dokument standardów, opracowany w 1994 roku, w oparciu o wiedzę i doświadczenie ekologów i pokoleń leśników – zarówno teoretyków, jak i praktyków. Podczas opracowywania dokumentu, Rada FSC, oprócz tych elementów brała pod uwagę także zdobycze współczesnej edukacji i sposób funkcjonowania gospodarki leśnej.